Bu Hafta Vizyona Giren Filmler (14 Mayıs 2010 Cuma)

Gönderen: sinesefil | Cuma, Mayıs 14, 2010
Robin Hood (2010)


Vizyon tarihi: 14 Mayıs 2010

Oyuncular:
Russell Crowe (Robin Hood), Cate Blanchett (Maid Marian), William Hurt (William Marshall), Matthew MacFadyen (Sheriff of Nottingham), Mark Strong (Sir Godfrey), Oscar Isaac (Prince John)

Ekip:
Ridley Scott (Yönetmen), Ethan Reiff (Senaryo), Cyrus Voris (Senaryo), Brian Helgeland (Senaryo), Brian Grazer (Yapımcı), Ridley Scott (Yapımcı), Russell Crowe (Yapımcı)

Konu:
Her jenerasyon tarafından bilinen; maceraperest ruhu ve adalet anlayışıyla milyonlarca insanın hayal gücünü ateşleyen, popüler mitolojinin efsanevi figürü “Robin Hood” rolünde bu kez Oscar ödüllü aktör Russell Crowe rol alıyor.
13. yüzyıl İngiltere’sinde Robin Hood ve arkadaşları, yaşadıkları köydeki yozlaşmanın karşısına dikilmiş; krala karşı isyana kalkışarak güçler dengesini sonsuza kadar değiştirmişlerdi. Kimilerince hırsız, kimilerince kahraman olarak nitelenen bu mütevazi adam, kendi halkının özgürlük sembolü oldu.
İsmi henüz konulmayan filmde okçuluk uzmanı olarak da tanınan Robin Hood’un yaşamından bir kesit izleyeceğiz. Kral Richard’ın ordusunda Fransızlara karşı hizmet verirken sadece kendi çıkarlarını düşünen Robin, Nottingham’a gittiğinde despot ruhlu şerifin baskısı ve ağır vergilerle inim inim inleyen bir kasabayla karşılaşır. Orada Lady Marion (Oscar ödüllü Cate Blanchett) adlı dul bir kadına aşık olur. Ancak Lady Marion’ın, ormanlardan gelen bu adamın hareketleri ve kimliğiyle ilgili bazı kuşkuları vardır. Sevdiği kadının kalbini kazanmak ve kasabayı kurtarmak isteyen Robin, kendi yaşam tarzına uygun insanlardan bir çete kurar. Şerifin adaletsizliğini yok etmek için üst sınıftan işbirlikçileri teker teker avlamaya başlarlar.
Ülkeleri on yıllardır süren savaştan yıpranırken, yeni kralın yetersiz kanunlarına karşı mücadele veren; içten ve dıştan gelen tehlikelere göğüs germek zorunda kalan Robin ve adamları, hayatlarının en büyük macerasına yelken açarlar. Bu sıradışı kahramanlar ve müttefikleri, ülkeyi kanlı bir iç savaşın içine düşmekten kurtarıp İngiltere’ye bir kez daha zaferle döneceklerdir.

The Stoning of Soraya M./ Soraya’yı Taşlamak (2008)


Vizyon tarihi: 14 Mayıs 2010

Oyuncular:
Shohreh Aghdashloo (Zahra), Mozhan Marnò (Soraya M.), James Caviezel (Freidoune), Navid Negahban (Ali), Ali Pourtash (Mullah), David Diaan (Ebrahim), Parviz Sayyad (Hashem), Vida Ghahremani (Bita)

Ekip:
Cyrus Nowrasteh (Yönetmen), Betsy Giffen Nowrasteh (Senaryo), Cyrus Nowrasteh (Senaryo), John Debney (Müzik), Joel Ransom (Görüntü yönetmeni)

Konu:
Gazeteci Freidoune’nun arabası bozulur, durduğu küçük köyde onun gazeteci olduğunu anlayan Zahra, konuşmak için peşine takılır. Yeğeni Soraya, köylüler tarafından vahşice katledilmiştir. Ölmeden önce yeğenine söz veren Zahra, vahşetin köyün sırlarının arasında kalmaması için elinden geleni yapmaya kararlıdır.


Senritsu meikyu 3D / Labirent 3D (2009)Vizyon tarihi: 14 Mayıs 2010

Oyuncular:
Yuya Yagira (Ken), Misako Renbutsu (Yuki), Ryo Katsuji (Motoki), Ai Maeda (Rin), Erina Mizuno (Miyu), Suzuki Matsuo (Tanba)

Ekip:
Takashi Shimizu (Görüntü yönetmeni), Daisuke Hosaka (Senaryo), Masayuki Tanishima (Yapımcı), Satoru Ogura (Yapımcı), Dai Miyazaki (Yapımcı), Tsukasa Tanabe (Görüntü yönetmeni)

Konu:
Korku sineması denince akla ilk gelen ülke olan Japonya, LABİRENT 3D ile kendi adına bir ilke imza attı ve ülkenin animasyon olmayan ilk 3D filmi, dünya çapında görücüye çıktı. Hakli bir üne sahip Japon korku filmlerinin altın çocuğu, ünlu Garez ve Juon serilerinin yaratıcısı Takashi Shimizu, bu sefer üç boyutlu olarak sinemaya dönüyor.
Filmde olaylar yıllar önce esrarengiz bir lunaparkta ortadan kaybolan arkadaşları Yuki’nin yağmurlu bir gecede geri dönmesiyle, kendilerini bir hesaplaşma içinde bulan bir grup arkadaşın öyküsü anlatılıyor.
Çocukluğunun geçtiği şehre uzun zaman sonra geri dönen Ken’i burada çocukluk arkadaşları Motoki ve Rin karşılar. Gözleri görmeyen Rin ile Motoki, beraberlerdir ve birlikte yaşıyorlardır. O gün şehre dönen ve Motoki ile Rin’in kapısını çalan tek kişi Ken değildir. Yıllar sonra bir araya gelen bu üçlünün, aslında “dörtlü” olduğu zamanlardan bir arkadaşları, Yuki, o gecenin davetsiz misafiridir.
Ancak Yuki’nin dönüşü, Rin, Motoki ve Ken üzerinde sevinçten çok şaşkınlık yaratır. Çünkü Yuki tam on yıl önce ortadan kaybolduğundan beri, ne arkadaşları, ne de ailesi ondan haber alabilmiştir. Onu en son gördükleri, lunaparktaki “Korku Evi”nden sonra, Rin’in kapısının önünde aniden belirivermesi hepsini şüpheye düşürmüştür...

Looking For Eric / Hayata Çalım At (2009)


Vizyon tarihi: 14 Mayıs 2010

Oyuncular:
Steve Evets (Eric Bishop), Eric Cantona (Eric), Stephanie Bishop (Lily), Gerard Kearns (Ryan), Stefan Gumbs (Jess), Lucy-Jo Hudson (Sam), Cole Williams (Daisy), Dylan Williams (Daisy)

Ekip:
Ken Loach (Yönetmen)

Konu:

Yönetmenliğini Ken Loach’un yaptığı “Looking For Eric” 18 Mayıs 2009''da Cannes Film Festivali’nde yarışma filmi olarak ilk kez seyirci karşısına çıkacak. Altın Palmiye ödülü için yarışacak olan film, eski futbolcu Eric Cantona''nın hayatından esinlenilerek yapılmıştır.

Looking For Eric bizi Manchester’lı bir postacının hayatına sokuyor. Art arda yaşanan gelişmelerle hayatı paramparça olmuş ve ağır bir orta yaş krizi yaşayan postacımız, oğlundan çaldığı bir joint’i içince hayatına Eric Cantona sanrısı dahil oluyor. Futbol hayatı boyunca Manchester United’dan, David Beckham’a, Alex Ferguson’dan, Ryan Giggs’e kadar birçok takımın, futbolcunun ve teknik adamın hayatını değiştiren “King” Eric, postacının hayatını da değiştirmeye başlıyor.

Son Mevsim: Şavaklar - The Last Season: Shawaks


Vizyon tarihi: 14 Mayıs 2010

Oyuncular:
Aga Erel, Ayse Erel, Dilara Erel, Emine Erel, Osman Erel, Rabia Erel, Simar Erel, Yeter Ilki, Kader Topal

Ekip:
Kazım Öz (Yönetmen), Kazım Öz (Senaryo), Kazım Öz (Kurgu)

Konu:
Şavaklar, Tunceli bölgesinde yaşayan, hayvancılıkla geçinen göçebe bir topluluktur. Kışları köylerinin bulunduğu Pertek ve Çemişgezek bölgelerinde yaşarlar. Baharın ortasında yaylalara gitmek üzere yola çıkarlar. Bahar yağmurları altında başlayan bu yolculuk onların çetin günlerinin de başlangıcıdır. Dağlar hala bembeyazdır. Bu yüzden vadilerde mola vererek karların erimesine paralel olarak dağların zirvelerine doğru çıkarlar. Yazın en sıcak günleri geldiğinde onlar dağların zirvelerindeki serin tepelerdedirler. Havaların soğuması ile birlikte aynı yolu geri dönecek yolculuk başlar. Sürülerin yol alma hızı ile ayları alan yolculuk bittiğinde kendi köylerine varmışlardır ve bu kışın kapıda olduğunun da habercisidir. Karlar yağmaya başladığında onlar kış uykusuna girmişlerdir. Çünkü önlerinde; yağmurlu, hareketli ve onları oradan oraya savuracak bir mevsim beklemektedir...


Vera’s Driver / Vera’nın Şöförü (2004)


Vizyon tarihi: 14 Mayıs 2010

Oyuncular:
Igor Petrenko (Viktor), Yelena Babenko (Vera (as Alyona Babenko)), Bogdan Stupka (General Serov), Andrei Panin (Adjutant Saveliev), Yekaterina Yudina (Maid Lida), Marina Golub (Zinaida)

Ekip:
Pavel Chukhraj (Yönetmen), Pavel Chukhraj (Senaryo), Eduard Artemyev (Müzik), Igor Klebanov (Görüntü yönetmeni)

Konu:
Rus Yönetmen Pavel Chukhray’ ın yönettiği, romantik drama türündeki Vera’nın Şoförü, 1960 yılında Sovyet Rusya ve Küba arasında yükselen, soğuk savaşın ardındaki insanlık dramını anlatır.

Film General Serov (Bogdan Stupka) ve onun fiziksel engelli kızı Vera (Yelena Babenko) erafında döner. Vera içki ve sigara kullanan, göz alıcı ancak fark edilir fiziksel engeli olan bir kızdır.

Viktor (Igor Petrenko) genç bir kızıl ordu askeridir. General adına çalışmaktadır. Viktor, Vera’nın özel şoförü olarak göreve atanmıştır. Victor, Vera’yı görür görmez ona ilgi duymaya başlar.

Linda, (Yekaterina Yudina) Generalin uzun boylu sarışın güzel hizmetçisidir. O da Viktor’dan hoşlanmaktadır. Ancak Viktor, yavaş yavaş Vera’ya aşık olmaya başlamıştır. Vera’nın küçük bir sırrı vardır.
Selvi boylum, Al Yazmalım (1977)


Vizyon tarihi: 14 Mayıs 2010

Oyuncular:
Türkan Şoray (Asya), Kadir İnanır (İlyas), Ahmet Mekin (Cemşit), Hülya Tuğlu, Cengiz Sezici

Ekip:
Atıf Yılmaz (Yönetmen), Ali Özgentürk (Senaryo)

Konu:
1977 Antalya En İyi Yönetmen; En İyi Görüntü
1977 Taşkent En İyi Kadın Oyuncu (Türkan Şoray)
İlyas, Asya ve Cemşit’in dokunaklı hikâyesi, Tunca Arslan’a göre “asla eskimeyen, sonsuz kereler izlenebilen klasik bir aşk öyküsü… Atıf Yılmaz’ın Cengiz Aytmatov’un ünlü romanından esinlenerek çektiği film, tarihin en büyük aşklarından birini muhteşem bir incelikle beyazperdeye taşıyor.” Filmin konusu gayet basit: İlyas ile Asya birbirlerine çılgınca âşık olup evlenirler. Bir de oğulları olur. Ne var ki işler beklendiği gibi gitmez, aşk solar, İlyas evi terkeder. Babacan Cemşit’le yolları kesiştiğinde Asya onun yanında kalır. Yıllar sonra, İlyas geri döner. Asya aşk, sevgi ve baba olma kavramlarını tartarak bir karar almak zorundadır.


0 Response to "Bu Hafta Vizyona Giren Filmler (14 Mayıs 2010 Cuma)"

Yorum Gönder

sinesefil@twitter

sinesefil | copyright 2010
Sefiller diyarından duyurulur: Sitede yer alan tüm yazılı ve görsel zamazingolar el emeği, göz nuru, alın teridir.
İzinsiz kullanmaya kalkmayacağınızı biliyoruz, ola ki öyle bir densizlik ettiniz, sakın korkmayın;
peşinizden Reservoir Köpekleri'ni salacak ne hâlimiz var, ne de tâkatimiz.
Adı üstünde hepimiz bir avuç sefiliz. Şimdi uslu uslu oynayın bakalım. Öptük sizi kuzucuklar.