Bu Hafta Vizyona Giren Filmler (30 Temmuz 2010 Cuma)

Gönderen: sinesefil | Cuma, Temmuz 30, 2010
Inception / Başlangıç (2010)


Vizyon tarihi: 30 Temmuz 2010

Oyuncular:
Leonardo DiCaprio (Cobb), Ken Watanabe (Saito), Joseph Gordon-Levitt (Arthur), Marion Cotillard (Mal), Ellen Page (Ariadne), Tom Hardy (Eames), Cillian Murphy (Fischer), Tom Berenger (Browning)

Ekip:
Christopher Nolan (Yönetmen), Christopher Nolan (Senaryo), Hans Zimmer (Müzik), Wally Pfister (Görüntü yönetmeni)

Konu:
Dom Cobb (Leonardo DiCaprio) çok yetenekli bir hırsızdır. Uzmanlık alanı, zihnin en savunmasız olduğu rüya görme anında, bilinçaltının derinliklerindeki değerli sırları çekip çıkarmak ve onları çalmaktır. Cobb’un bu ender mahareti, onu kurumsal casusluğun tehlikeli yeni dünyasında aranan bir oyuncu yapmıştır. Ancak, aynı zamanda bu durum onu uluslararası bir kaçak yapmış ve sevdiği herşeye malolmuştur. Cobb’a içinde bulunduğu durumdan kurtulmasını sağlayacak bir fırsat sunulur. Ona hayatını geri verebilecek son bir iş; tabi eğer imkansız “başlangıç”ı tamamlayabilirse. Mükemmel soygun yerine, Cobb ve takımındaki profesyoneller bu sefer tam tersini yapmak zorundadır; görevleri bir fikri çalmak değil onu yerleştirmektir. Eğer başarırlarsa, mükemmel suç bu olacaktır.
Ama ne dikkatle yapılan planlamalar, ne de uzmanlıkları, onları, her hareketlerini önceden tahmin ettiği anlaşılan tehlikeli düşmanlarına karşı hazırlıklı kılabilir. Bu, gelişini sadece Cobb’un görebildiği bir düşmandır.

Mother and Child / Anneler ve Kızları (2010)


Vizyon tarihi: 30 Temmuz 2010

Oyuncular:
Naomi Watts (Elizabeth), Samuel L. Jackson (Paul), Kerry Washington (Lucy), Annette Bening (Karen), David Morse (Tom), Carla Gallo (Tracy), Brittany Robertson (Violet), Amy Brenneman (Dr. Stone)

Ekip:
Rodrigo García (Yönetmen), Rodrigo García (Senaryo), Xavier Pérez Grobet (Görüntü yönetmeni), Ed Shearmur (Müzik), Steven Weisberg (Kurgu), Heidi Levitt (Oyuncu yönetimi (kasting))

Konu:
Yıldız oyuncuların bir araya geldiği, üç kadının kesişen hayatlarını konu alan dokunaklı bir dram: Gabriel Garcia Marquez’in oglu Rodrigo Garcia’nin son filmi, kadınlık ve annelik kavramlarını mercek altına alıyor.
40 yıl kadar önce başlayan hikâyede 14 yaşındaki bir kız hamiledir ve bebeğini evlâtlık verir. Bugüne geldiğimizde üçü de hayatlarının kontrolünü ele almaya çalışan üç ayrı kadınla karşılaşırız.
Elizabeth (Naomi Watts), güzelliğinin farkında olan ve bunu yararına kullanan başarılı ve zeki bir avukattır. Ne zaman bir konuda galip gelemeyeceğini veya durumla başa çıkamayacağını anlasa, cazibesini kullanır; bu patronuyla (Samuel L. Jackson) romantik bir ilişkinin başlangıcına yol açacak olsa da ya da gereğinden fazla arkadaşça davranan komşusu ve kocasını (Carla Gallo ve Marc Blucas) kontrol etmek için de olsa cazibesini kullanmaktadır. Karen (Annette Bening) ise yürekli ama bunu asla göstermeyen bir sağlık uzmanıdır. 14 yaşındayken doğurduğu kızını evlâtlık vermiş ama bunu hiç atlatamamıştır - acısı onu etrafındaki herkese karşı acımasız ve sert bir hale getirmiştir, iş arkadaşı olan ve ona ilgisi açık olan Paco’ya bile (Jimmy Smits). Lucy (Kerry Washington) de kocasıyla çocuk sahibi olamamış ve hep hayal ettiği aileye sahip olmak için evlatlık almayı plânlayan bir 20 yaşında bir kadındır. 3 kadının hikâyesi annelik duygusu etrafında birleşir.

A Brand New Life / Yepyeni Bir Hayat (2009)


Vizyon tarihi: 30 Temmuz 2010

Oyuncular:
Sae Ron Kim (Jinhee), Do Yeon Park (Sookhee), Ah-sung Ko (Ye-shin), Kyung-gu Sol (Jinhee''s father), Seong-kun Mun (Doctor), Myeong-shin Park (Bomo)

Ekip:
Ounie Lecomte (Yönetmen)

Konu:
Babasına hayran bir kız çocuğu olan dokuz yaşındaki Jin-hee, babası tarafından Seoul yakınlarında bir yetimhaneye geri alınmamak üzere bırakılır. Fakat Jin-hee babasının bir gün döneceğine inanmaktadır ve bu inançla bırakıldığı yere uyum sağlamamakta direnir. Evlat edinmek üzere batılı çiftlerin ziyaretlerde bulunduğu yetimhanede artık bekleyiş hakimdir…
Koreli yönetmen Lecomte''un kendisi de çocukken evlat edinilerek Fransa’ya götürülmüş ve film de yönetmenin kendi anılarından esinlenerek yapılmıştır. Film, büyük ilgi topladı ve birçok ödül kazandı.

Aldığı Ödüller:
• 2009 Tokyo En İyi Asya Filmi
• 2009 Cinekid (Amsterdam) Jüri Ödülü
• 2009 Goa En İyi Yönetmen
• 2009 Asya-Pasifik Sinema Ödülleri En İyi Çocuk Filmi
• Berlin Film Festivali - Special Mention


0 Response to "Bu Hafta Vizyona Giren Filmler (30 Temmuz 2010 Cuma)"

Yorum Gönder

sinesefil@twitter

sinesefil | copyright 2010
Sefiller diyarından duyurulur: Sitede yer alan tüm yazılı ve görsel zamazingolar el emeği, göz nuru, alın teridir.
İzinsiz kullanmaya kalkmayacağınızı biliyoruz, ola ki öyle bir densizlik ettiniz, sakın korkmayın;
peşinizden Reservoir Köpekleri'ni salacak ne hâlimiz var, ne de tâkatimiz.
Adı üstünde hepimiz bir avuç sefiliz. Şimdi uslu uslu oynayın bakalım. Öptük sizi kuzucuklar.